SIEĆ.PL > HANDEL LUDŹMI
HANDEL LUDŹMI A PRAWO
8 września 2010 r. weszła w życie nowelizacja kodeksu karnego wprowadzająca definicję handlu ludźmi.
Zgodnie z art. 115 § 22 ustawy z 20 maja 2010 r. o zmianie ustawy Kodeks Karny, ustawy o Policji, ustawy – Przepisy wprowadzające Kodeks Karny oraz ustawy Kodeks postępowania karnego handlem ludźmi jest:
werbowanie, transport, dostarczanie, przekazywanie, przechowywanie lub przyjmowanie osoby z zastosowaniem:
- przemocy lub groźby bezprawnej,
- uprowadzenia,
- podstępu,
- wprowadzenie w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania,
- nadużycia stosunku zależności, wykorzystania krytycznego położenia lub stanu bezradności,
- udzielenia albo przyjęcia korzyści majątkowej albo jej obietnicy osobie sprawującej opiekę lub nadzór nad inna osobą - w celu jej wykorzystania, nawet za jej zgodą w szczególności w prostytucji, pornografii lub innych formach seksualnego wykorzystania, w pracy lub usługach o charakterze przymusowym, w żebractwie, w niewolnictwie lub innych formach wykorzystania poniżających godność człowieka albo w celu pozyskania komórek, tkanek lub narządów wbrew przepisom ustawy. Jeżeli zachowanie sprawcy dotyczy małoletniego, stanowi ono handel ludźmi, nawet gdy nie zostały użyte metody lub środki wymienione w punktach 1-6.
KRAJOWY PLAN DZIAŁAŃ PRZECIWKO HANDLOWI LUDŹMI przyjęty na lata 2013 – 2015
Przyjęty w dniu 20 maja 2013 przez Radę Ministrów Krajowy Plan Działań przeciwko Handlowi Ludźmi na lata 2013-2015 jest kolejnym z następujących po sobie dokumentów określających zadania z zakresu przeciwdziałania handlowi ludźmi, realizowanych począwszy od września 2003 roku, kiedy to pierwszy z nich – Krajowy Program Zwalczania i Zapobiegania Handlowi Ludźmi na lata 2003-2004 został przyjęty przez Radę Ministrów.
Biorąc pod uwagę doświadczenia płynące z realizacji poprzednich Planów wskazujące, iż wielokrotnie realizacja zadań wymagała czasu wykraczającego poza okres dwuletni objęty planowaniem wydłużono czas realizacji obecnego Planu do 3 lat w przekonaniu, iż pozwoli to na bardziej efektywne wykorzystanie istniejących środków finansowych i zasobów ludzkich.
Pełna wersja
RAPORT DEPARTAMENTU STANU USA 2015
Departament Stanu USA opublikował 27 lipca 2015 kolejny raport na temat handlu ludźmi „Trafficking in Human Persons 2015”. Opracowanie to stanowi jedno z najistotniejszych źródeł informacji dotyczących zjawiska handlu ludźmi w 209 krajach. Raport klasyfikuje poszczególne kraje na 3 kategorie. Zmienne poddawane analizie to:
- Wprowadzenie w życie przepisów zakazujących skrajnych form handlu ludźmi, zgodnie z definicją w TVPA oraz sankcji karnych dla sprawców.
- Posiadanie sankcji karnych za handel ludźmi z górną granicą co najmniej 4 lat pozbawienia wolności;
- Implementacji przepisów dotyczących handlu ludźmi poprzez energiczne ściganie dominujących form handlu ludźmi i skazywanie sprawców.
- Działania na rzecz proaktywnej identyfikacji ofiar handlu ludźmi w tym posiadanie procedur stanowiących wskazówki dla organów ścigania i innych wspieranych przez rząd podmiotów mogących mieć kontakt z ofiarami.
- Finansowanie organizacji pozarządowych i współpracę z nimi w celu zapewnienia ofiarom dostępu do podstawowej opieki zdrowotnej, wsparcia psychologicznego i schronienie.
- Ochronę ofiar gwarantującą dostęp do odpowiednich usług, schronienia i prawną alternatywę wobec wydalenia do krajów w których mogą spotkać się z odwetem lub innymi poważnymi trudnościami.
- Zakres w jakim państwo zapewnia ofiarom handlu ludźmi dostęp do pomocy prawnej oraz gwarantuje, że postępowanie sądowe nie narusza ich praw, godności i nie wpływa negatywnie na ich stan psychiczny.
- Zakres w jakim państwo zapewnia ofiarom bezpieczną, humanitarną oraz w miarę możliwości dobrowolną repatriację i reintegrację.
- Wysiłki na rzecz ograniczenia praktyk zidentyfikowanych jako czynniki wspierające wykorzystani jak np. odbieranie pracownikom paszportów przez pracodawców lub tolerowanie wysokich opłat rekrutacyjnych pobieranych przez pośredników na rynku pracy.
Pełna wersja