Chcę wyjechać do pracy w Niemczech

Moderator: La Strada

La Strada

Postautor: La Strada » 08 sty 2016, 13:05

Chcę wyjechać do pracy w Niemczech, chcę znaleźć pracę jednak nie wiem jak zacząć szukać, czy są specjalne strony internetowe, biura pośrednictwa pracy w Niemczech, od czego zacząć?

La Strada

Postautor: La Strada » 08 sty 2016, 13:05

Najważniejsza jest znajomość języka niemieckiego niestety w stopniu komunikatywnym. Podstawowa znajomość nie wystarcza. Generalnie w Niemczech nie ma co liczyć na to, że ktoś będzie porozumiewał się po angielsku czy polsku. Należy też zastanowić się nad tym, w jakiej branży usług możemy pracować. W przypadku opieki nad osobami starszymi jest to bardzo ciężka praca fizyczna i jednocześnie wyczerpująca psychicznie, trzeba tego mieć świadomość. To tylko jeden z przykładów, ponieważ wiele osób uważa, że każdy może pracować jako opiekun i wyjeżdża do pracy w Niemczech. Na miejscu zaskoczony odkrywa, że sytuacja jednak bardzo odbiega od wcześniejszych wyobrażeń.

La Strada

Postautor: La Strada » 08 sty 2016, 13:06

Jak szukać pracy? Można na kilka sposobów. Niestety żaden ze sposobów nie gwarantuje nam 100% pewności, że nie zostaniemy oszukani. Można szukać we własnym zakresie na niemieckich stronach z ogłoszeniami o pracę lub stronach miejscowych urzędów pracy. W tym wypadku niezbędna jest znajomość języka niemieckiego. Można szukać przez znajomych ale też nie ma gwarancji, że wszystko będzie ok. Można też szukać na stronach z ogłoszeniami o pracę. Jest ich mnóstwo ale należy uważać na te, gdzie podany jest tylko numer telefonu lub sam mail, z którego nic nie wynika.

La Strada

Kolejna możliwość to znalezienie pracy przez agencję zatrudnienia lub pośrednictwa. Tutaj też nie ma gwarancji, że nie zostaniemy oszukani. Polska agencja zatrudnienia musi być zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia ale uwaga ten wymóg nie dotyczy zagranicznych agencji działających na terenie Polski. Poza tym wszelkie dane teleadresowe muszą być dostępne.

La Strada

Ogólnie od przyszłego pracodawcy/pośrednika należy domagać się pełnej informacji w pierwszej kolejności danych teleadresowych, warunków pracy, płacy (wynagrodzenie netto, stawka godzinowa netto, miesięczna netto), zakresu obowiązków, miejsca pracy (adres), liczby godzin (min/max) pracy w ciągu doby/tygodnia, czasu wolnego, ubezpieczenia (obowiązkowe), zameldowania (obowiązkowe), zakwaterowania, transportu.

La Strada

Postautor: La Strada » 08 sty 2016, 13:07

No i najważniejsze to umowa, w której mają być zawarte warunki płacy i pracy, zakres obowiązków, miejsce pracy, sporządzone w języku polskim. Przed podpisaniem umowy należy dokładnie ją przeczytać, zwłaszcza część dotyczącą ewentualnych kar umownych. Najlepiej by było, jakby umowa została przesłana wcześniej do zapoznania się z nią.

La Strada

Postautor: La Strada » 08 sty 2016, 13:07

Na koniec należy przed wyjazdem do pracy zagranicą przygotować się finansowo. Sprawdzić koszty miesięcznego utrzymania (ok. 1000 euro/mies., w sieci jest wiele zestawień). Należy pamiętać też, że wynagrodzenia nie dostaniemy od razu tylko po miesiącu lub półtora, a w tym czasie trzeba jakoś przeżyć. Poza tym należy zabezpieczyć sobie kwotę na powrót do domu w razie jakiejś nagłej potrzeby.

Wróć do „Forum Prewencyjne”