Brak zapłaty

Moderator: La Strada

La Strada

Brak zapłaty

Postautor: La Strada » 28 gru 2015, 21:31

Pracowałem w Niemczech na budowie. Pracodawca ściągnął mnie do pracy 5 miesięcy temu. Obiecał umowę, ubezpieczenie i pieniądze. Do tej pory nic nie dostałem, ponieważ tłumaczył, że zapłaci na koniec jak zleceniodawca z nim się rozliczy. Teraz powiedział, że nie zapłaci bo nie ma pieniędzy a poza tym pracowałem nielegalnie i grozi że zgłosi. Chciałbym odzyskać pieniądze, chociaż część. Pomóżcie.

La Strada

Re: Brak zapłaty

Postautor: La Strada » 30 gru 2015, 11:29

Można zgłosić sprawę do niemieckiej straży granicznej/urzędu celnego. W Niemczech nie ma instytucji inspekcji pracy, tak jak w Polsce. Wszelkimi nieprawidłowościami w miejscach pracy zajmują ww. instytucje. To jest jedna z możliwości działania pod warunkiem dobrej znajomości języka niemieckiego.

Drugą możliwością jest zgłoszenie się do jednej z poradni związkowych o pomoc w dochodzeniu praw w sporze z pracodawcą. Poradnie działają praktycznie w każdym landzie. Trzeba tu powiedzieć, że niemieckie związki zawodowe o wiele sprawniej i efektywniej działają oraz mają znacznie większe znaczenie nieporównywalne z polskimi. Nie trzeba też zapisywać się do nich aby uzyskać poradę lub pomoc.

Poza tym prawo niemieckie zakłada rekompensatę za poniesione straty z tytułu niewypłacenia wynagrodzenia.

La Strada

Re: Brak zapłaty

Postautor: La Strada » 30 gru 2015, 11:34

Tutaj podaję linki do stron niektórych organizacji związkowych, gdzie można zgłosić się ze swoją sprawą. Pracują tam też konsultanci, mówiący w języku polskim.

http://www.faire-mobilitaet.de/pl/

http://www.mobile-beschaeftigte-niedersachsen.de/typo3/index.php?id=6&L=4

Wróć do „Forum Prewencyjne”