Pracowałem w Niemczech

Moderator: La Strada

La Strada

Pracowałem w Niemczech

Postautor: La Strada » 17 mar 2016, 18:44

Pracowałem w Niemczech przy pakowaniu w magazynie przez 4 tygodnie bez umowy. Po tym czasie dali mi umowę w języku niemieckim, którą podpisałem i powiedzieli, że kończą ze mną współpracę bo nie znam języka niemieckiego. Nie wiem co podpisałem i kiedy dostanę pieniądze za pracę.

La Strada

Pracowałem w Niemczech

Postautor: La Strada » 17 mar 2016, 18:45

Niestety trzeba będzie przetłumaczyć to co zostało podpisane. Wtedy będzie wiadomo jakie warunki pracy i płacy zostały zawarte i ile tak naprawdę zostanie wypłacone przez pracodawcę. Potem można próbować dochodzić swoich praw.

La Strada

Pracowałem w Niemczech

Postautor: La Strada » 17 mar 2016, 18:45

W przypadku zagranicznego pośrednika pracy, który ma w Polsce filię to niestety pozostaje załatwienie sprawy w danym kraju. W Niemczech można dochodzić swoich praw pracowniczych przy pomocy wielu poradni, które działają przy związkach zawodowych. Udzielane porady są bezpłatne a w niektórych pracują nawet konsultanci mówiący po polsku. Dodatkowo nie ma obowiązku zapisywania się do związków zawodowych.

La Strada

Pracowałem w Niemczech

Postautor: La Strada » 17 mar 2016, 18:47

Należy pamiętać aby przed podjęciem pracy zagranicą zapoznać się dokładnie z umową oraz podpisać ją przed wyjazdem. Oczywiście nie zawsze jest taka możliwość ale należy się domagać. Poza tym umowa powinna być sporządzona w języku polskim w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach po jednym dla pracownika i pracodawcy. Każdy egzemplarz powinien być przez obie strony podpisany i zawierać pełne dane pracodawcy, warunki pracy i płacy oraz zakres obowiązków.

La Strada

Pracowałem w Niemczech

Postautor: La Strada » 18 mar 2016, 14:32

W przypadku agencji zatrudnienia zarejestrowanych w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia można dochodzić swoich praw m. in. poprzez złożenie skargi do Państwowej Inspekcji Pracy, które oddziały okręgowe znajdują się w każdym województwie.

Pełną listę można znaleźć na stronie Państwowej Inspekcji Pracy. https://www.pip.gov.pl/pl/znajdz

Wróć do „Forum Prewencyjne”